Oral Diagnoz-Radyoloji

Oral Diagnoz-Radyoloji

Oral diango, diş hekimliğinde  ağız hastalıklarının ve ağızda belirti veren sistemik hastalıkların teşhisi ve tedavi planlamasını üstlenmiş ana bilim dalıdır.

Ağız içinde sadece çürük dişler ve iltihaplı diş etleri karşımıza çıkmaz. Tüm dünyada kabul edildiği gibi çene kemikleri ve eklemi,  tükürük bezleri dil ve ağız içinde görülen tüm yumuşak dokuların hastalıkları diş hekimliğini ilgilendiren konulardır. Bu yapı ve dokular küçük bir alanı kapsamakla birlikte anatomik olarak karmaşık bir yapı oluşturur.  Birçok sistematik hastalık da ağız içinde önemli belirtiler göstermektedir. Örneğin, şeker hastalarında diş eti hastalığı çok çabuk ilerler. Yine ağız içinde sık veçok sayıda çıkan aftlar, behçet hastalığının ilk belirtileri olabilir. İşte bu nedenlerle ağız içi hastalıkların. Teşhisi ve tedavi planlaması ile ilgili ayrı bir ana bilim dalı doğması gerekmiş olup bu görevi Oral Diagnoz ve Radyoloji Üstlenmiştir.

Diş Filimleri

Ağız içi hastalıkların -özellikle diş ve çene gibi sert doku ile ilhili olanların teşhisinde en büyük yardımcımız  dental radyografikler yani diş filimleridir. Diş filimlerinin de en  çok kullanılan iki tipi periapikul(2-3 diş birlikte gösteren küçük flimler) ve panoramik filimlerdir(alt ve üst çene dişleri ile çene kemiklerinin tamamını gösteren büyük filimler). Bilgisayar destekli bir teknik olan dijital  radyografi cihazları da çok düşük rasyasyon dozu kullanarak film görüntüsü üzerinde renk ve ışık oynamaları yapmaya imkan kılarak ayrıntılı  değerlendirme yapmamıza olanak tanır. Bunların yanında, özellikle implant uygulamaları ve eklem hastalıkarının teşhisinde, MR ve BT (Bilgisayar Tomografisi) de teşhise yardımcı olarak hastadan istenebilecek  diğer filimlerdir.,

Teşhis ve Tedavi

Tüm bu yöntemlere ancak 1/3’ğ ağız içinde görülebilen diş yapısının geriye kalan 2/3’lük bölümünü ile çene kemiği içinde kalan iltihabi oluşmaları ve gömülü diş gibi yapıları rahatlıkla teşhis edilebilir. İyi bir teşhis, doğru tedavi planlamasının yapılabilmesini sağlar. Böylelikle gerekli tüm tedavi ihtiyaçları erken teşhis edilir ve ileride daha büyük sorunlar oluşmadan engellenir. Tüm hastaların ilk kayıtları alındıktan sonra muayeneleri ayrıntılı olarak yapılmaktadır. Daha sonra tedavi ihtiyaçlarına uygun olarak dil filimlerinden. Bir ya da birkaçı alınmakta ve tüm tedavi planlaması tespit edilebilmektedir. Yapılan tedavi planlamasına uygun olarak hastalarımızı konularında uzman hekimlere yönlendirip tedavileri başlatılmaktadır.