Ortodonti

Ortodonti, alt ve üst çenenin yanı sıra çapraşık dişlerin uyumunu teşhis ve tedavisi ile ilgilenen bir uzmanlık dalıdır. Ortodontik problemler iki tanedir;

  1. Çenesel uyumsuzluk veya bozukluklar,
  2. Dişsel uyumsuzluklar

Çenesel Uyumsuzluk Nedenleri;

  1. Alt çenenin, üst çeneye göre daha geride olması,
  2. Alt çenenin, üst çeneye göre daha ileride olması,
  3. Gelişime bağlı bozukluklar,
  4. Genetik yapıdır.

Dişsel Bozukluklar;

  1. Yer darlığı nedeniyle dişlerin çarpık gelişmesi,
  2. Yer fazlalığı nedeniyle dişlerin aralık olması,
  3. Parmak emme veya dilin normalden büyük olması nedeniyle üst ve alt ön dişler arasında mesafe olmasıdır.

Sabit Ortodonti Tedavisi Şu Durumlarda Uygulanmalıdır:

Dişlerde çarpıklık, üst dişlerin öne çıkık olması, daha iyi bir protez yapılabilmesi için basit dişsel hareketlere ihtiyaç duyulmasıdır.

Hareketli Ortodonti Tedavisi Şu Durumlarda Uygulanmalıdır:

Basit düzeydeki diş çarpıklıkları, çene darlığının giderilmesinde, erken süt dişi kaybına bağlı boşlukların koruyucu olarak doldurulması durumunda, parmak emme gibi kötü alışkanlıkların giderilmesinde, diş gıcırdatmanın önlenmesi, dişlerde çarpıklık olması, alt ve üst dişler arasında kapanışta boşluk olması,

ORTODONTİ (ÇARPRAŞIK DİŞLERİ DÜZELTME)

Ortodontistler, çene kemiğinizin ve dişlerinizin doğru yerde ve doğru konumda yerleşmesini sağlar. Dişlerdeki çapraşıklıkların düzeltilmesi ile önemli bir estetik kazanım sağlandığı gibi, ağız ve diş sağlığına da pek çok katkıda bulunurlar.Çapraşıklıkların giderilmesi ile bu bölgelerin daha kolay ve etkili temizlenmesi sağlanır, böylece çürük ve dişeti hastalıklarının önüne geçilmiş olur. Ayrıca dişlerin ve çenelerin birbiriyle kapanışları düzeleceği için daha sağlıklı çiğneme fonksiyonu kazanılmış olur..

Telsiz ortodonti tedavileri

Invisalign

Invisalign ortodontisinde, neredeyse görünmeyecek kadar şeffaf yapıya sahip apareyler kullanılır. Hastanın kolaylıkla takıp çıkarabildiği invisalign şeffaf plaklar, diş yapısına göre seriler halinde üretilirler. Bu tedavi yöntemi, günlük yaşamı hiçbir şekilde etkilemez ve konuşma bozukluğuna neden olmaz. Şeffaf plakları yemek esnasında çıkartabilir sonrasında dişlerinizi fırçalayabilir ve rahatlıkla diş ipi kullanabilirsiniz. Invisalign plaklarının sıklıkla tercih edilebilir olmasının nedeni tamamen görünmez olmasıdır. Dışarıdan hiç kimse şeffaf plak taktığınızı fark etmez.

Lingual Ortodonti

Lingual ortodonti tedavisi, klasik ortodonti tedavisine göre daha farklıdır. Teller, dişlerin ön yüzeyi ve dudak arası kısmına değil, arka iç kısımlarına takılmaktadır. Hastaya özel olarak tasarlanan ve  hastanın dişleriyle uyumlu altın alaşımlı braketler üretilerek lingual ortodonti gerçekleştirilir.

Lingual ortodonti, gelişimini tamamlayan gençlerde ve yetişkin hastalara uygulanır. Lingual ortodontinin tedavi süresi, normal ortodonti tedavisi ile aynıdır.

Ortodontik Tedavisinde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bu süreçte ağız bakımınız büyük önem taşımaktadır. Braketler yiyecek ve bakteri plağının kolayca toplanmasına sebep olurlar. Orta yumuşaklıkta bir fırça kullanmak gerekir ve diş ipi kullanmak hijyenin tam sağlanması açısından büyük önem taşır. Ağız hijyeninizi sağlamak için size yardımcı olacak diğer bir yardımcı materyal ise interdental fırçadır.

Ayrıca ağız gargaralarının size faydalı olacağını fakat fırça ve diş ipinin görevini göremeyeceğini aklınızdan çıkarmamalı ve rutin kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.