Restoratif Diş Tedavisi

Restoratif diş tedavisi nedir?

Estetik açıdan güzel bir gülümseme sağlamak için, sağlığını yitirmiş diş dokusunun yerine uygulanan tedavi şekline “Restoratif Diş Tedavisi” adı verilmektedir. Her insanın bir takım kişisel estetik beklentileri bulunmaktadır. Estetik niteliklerin yanı sıra, sağlık ve doğallık ile birleştiğinde ortaya olumlu bir görüntü çıkmaktadır. Dişler arasındaki dizilim ve görünüm, dişleri çevreleyen yumuşak dokunun yapısı, hastanın yüz görünümündeki  karakterist yapı bir bütün oluşturmaktadır.  Bu nedenle, yüz hatlarına uyum sağlayan detaylarla  ilişkisi olarak, diş hekimi ve teknisyenlerinin titiz çalışmaları sonucunda doğal ve güzel bir görünüm hedeflenmektedir. Diş yapısının istenen nitelikleri kazanması, diş rengi, diş taşlarının giderilmesi, yüzey temizliği  Restoratif Diş Tedavisi’nin önemli unsurlarıdır. Bu nedenle uygulama uzman diş hekimi ve deneyimli teknisyenler yönetiminde gerçekleştirilmelidir.

Restoratif diş tedavisinde kullanılan yöntemler nelerdir?

Restoratif diş tedavisinde birçok teknik uygulanmaktadır. Direkt ya da indirekt kompozit uygulamalar, porselen estetik çalışmalar, gülüş tasarımının yapılması, diş beyazlatma uygulamaları, dentin hassasiyeti için yapılan tedaviler, vital pulpa tedavisi, Pre-protetik restorasyon uygulaması yapılmaktadır. Bunların dışında, yaşlı (Geriatri) ve onkoloji hasta gruplarına uygulanan konservatif yaş, bireysel sorunları, ağız ve diş muayenesi bulgularının değerlendirilmesinin sonuçları göz önünde bulundurarak uygun tedaviye karar verilmektedir.

Restoratif diş tedavisi kimlere uygulanmaktadır?

Bir çok insan gülümsemenin hoş ve etkileyici olmasını istemektedir. Bu nedenle estetik duyarlılığa sahip kişilerin Restoratif  Diş Tedavisi yapılmalıdır. Ağız ve çene yapısında deformite ya da kaza sonucunda yararlanmalar sebebiyle oluşan deformasyonlar da bu tedavi şekli ile düzeltilebilmektedir. Diş etlerinde sorun yaşayan insanların, dişlerinde kalıcı leke sorunu bulunan bireylerin, geratri ve onkoloji hastalarının tedavilerinde bu yöntem  uygulanabilmektedir. Tedaviye karar verildiğinde muayene bulguları değerlendirilmelidir. Sonrasında elde edilen veriler  ışığında bilimsel veriler doğrultusunda uygun tedavi planı oluşturulmalıdır. Tedavi esnasında edinilen bulgular ışığında ortodonti, ortognatik cerrahi, plastik cerrahi, periodontal tedavi ve kozmetik diş hekimliği gibi yöntemlerden uygun olanları seçilerek uygulanmalıdır. Tercih edilen tedavi yöntemleri hakkında hasta mutlaka önceden bilgilendirilmelidir.