Sinüs Lifting

Sinüs Lift Operasyonu Nedir?

Kafa kemikleri arasında, sinüs adı verilen hava boşlukları yer alır ve üst çene arka bölgedeki dişler kaybedildiğinde, bu bölgenin üstünde yer alan sinüsler hava basıncının etkisiyle genişleyerek altındaki kemiğin incelmesine yol açarlar. Kaybedilen dişlerin yerine implant uygulayabilmek adına belirli miktarda kemik hacmine ihtiyaç olacaktır. Azalan kemik miktarını arttırmak için sinüs tabanının cerrahi olarak yükseltilmesi işlemine sinüs lifting adı verilir.

Sinüs Lift Operasyonu Zararlı Mıdır?

Hekiminiz muayeneniz sonucunda işlem için uygun olmadığınız sonucuna varırsa bunu size bildirecek ve alternatif tedavi seçeneklerini anlatacaktır.

Operasyon Sonrası Bakım Nasıl Yapılmalıdır?

Operasyon sonrasında kanama olmaması için;

  • İlk 24 saat tükürülmemeli,
  • Sıcak gıdalar tüketilmemeli,
  • Sıcak banyo yapılmamalı,
  • İşlem yapılan bölgeye dışarıdan buz uygulanmalıdır.

Operasyon bölgesinde enfeksiyon gelişmemesi ve iyi bir iyileşme için ağız temizliğine dikkat edilmeli ve bu süreçte sigara kullanılmamalıdır.

Operasyon alanını görmek için dudakları çekiştirmek, dikişlerin açılmasına sebep olabileceğinden yapılmamalıdır.

Basınçla burun temizliği yapmaktan kaçınılmalı ve ağız açık hapşırılmalıdır.

Hekimin reçete ettiği ilaçlar tam olarak tarif edildiği gibi kullanılmalı, hekimin bilgisi olmadan değişiklik yapılmamalıdır.

Sinüs Lift Operasyonundan Sonra İmplantlar Ne Zaman Yapılabilir?

Sinüs lift yapılan bölgede hastanın kendi kemik yüksekliği 4 mm’den az ise implantları yerleştirebilmek için kemik tozlarının kemik dokusunda dönüşmesini beklemek gerekmektedir. Operasyondan sonra yaklaşık 6 ayda kemik dokusu yeterince sertliğe erişir ve implantlar yerleştirilebilir.

Sinüs lift operasyonu yapılan bölgede 4 mm’den fazla kemik mevcutsa sinüs lift operasyonuyla aynı anda implantları yerleştirmek mümkündür.

Bu İşlem Esnasında Ne Gibi Komplikasyonlar Görülebilir?

İşlem esnasında sinüs membranın inceliğine bağlı olarak yırtılmalar görülebilmektedir. Ufak yırtıklar telafi edilebilirken daha büyük yırtıklar söz konusuysa operasyonu iptal etmek gerekebilir. Sinüs membran yırtıkları kendi kendine iyileşir.

Her cerrahi işlemde olduğu gibi işlem sırasında ve sonrasında kanama meydana gelebilir veya enfeksiyon gelişebilir. Bu komplikasyonlardan kaçınmak için hekimin önerilerine uymak verilen ilaçları kullanmak önem taşır.